O NÁS

Něco málo o mně a jak jsem se dostala k chovu potkanů

Doma jsme vždy měli větší či menší počet zvířat. Když mi bylo šest let, dostaly jsme se ségrou k Vánocům morčata. Ve dvanácti jsem dostala vlastního psa a mezitím jsem se starala o pískomily a džungaráčky. Když nám na začátku roku 2010 zemřel poslední džungaráček, mamka navrhla, že bychom si teď pro změnu mohli pořídit roboráčky a ukázala nám stránky chs, která zrovna měla mláďata. Byla to chs Navel a po bližším prozkoumání jejích stránek jsem samozřejmě přišla na to, že se kromě chovu křečků a krečíků zabývá také chovem potkanů. Okamžitě mě uchvátili a pokusila jsem se přemluvit mamku, abychom si raději koupili je. Ta ale řekla, že potkan je jako pes - intelignetní a sociální - a musela bych se mu hodně věnovat. Nezbylo mi, než chov potkanů odložit.

Uplynul rok a tři čtvrtě, a já jsem na potkany narazila znovu. A tentokrát se nenechala odradit. Na internetu jsem si o nich vyhledala spoustu informací a byla čím dál více nadšená. A tak jsme si 23.11.2011 jeli do Vykáně do chs Z Tazmanie pro mojí první potkanku - Suki. Na internetu jsem samozřejmě našla, že se potkani mají chovat minimálně po dvou, takže den poté jsme jeli do Turnova do chs Z Valdštejna pro Ciri.

A pak už to šlo rychle, na jaře jsem si pořídila Zafi, mého prvního potkana s PP, a na podzim pak Nali. Od začátku jsem byla rozhodnutá, že jednou si založím chs a budu potkany sama odchovávat. Na začátku roku 2014 jsem konečně dospěla k názoru, že bych mohla svůj sen začít uskutečňovat a tak jsem se přihlásila do Českého klubu potkanů a založila si chs.

Kromě potkanů patří k mým zájmům kynologie a to především agility, kterému se věnuji od roku 2008. Více o mém "psím" světě najdete zde.

Jak jsem přišla na název Sin Cera?

Tohle slovní spojení jsem na šla v knížce Digitální pevnost od Dana Browna, vysvětlení významu jsem si dovolila citovat přímo z knihy:
Tajemství skrývající se za slovy "bez vosku" bylo až příliš sladké. Mělo původ ve středověku. Renesanční španělští sochaři, kteří tesali sochy z drahého mramoru a udělali tu a tam chybu, svá pochybení často maskovali voskem, španělsky cera. Socha, která byla bez kazů a nevyžadovala žádné vymazávání voskem, byla označována jako sin cera neboli "bez vosku". Postupně začalo být tímto termínem označováno všechno poctivé nebo pravé. I anglický výraz sincere, upřímný, se vyvinul z onoho španělského sin cera.
BROWN, Dan. Digitální pevnost. 1.vydání. Praha: Metafora, 2005. 450 s. ISBN 80-86518-95-7. Kapitola 128, s. 436-437.

Jakým liniím se chci věnovat a proč?

Když jsem procházela stránky s barvami potkanů, okamžitě mě zaujala šedomodrá barva - americká modrá. Když jsem si pořizovala první holky, tak ale zrovna žádný potkan v této barvě volný nebyl a já nechtěla čekat, takže jsem ji oželela. Nicméně bylo jasné, že další potkan musí být právě takovýto. Povedlo se mi najít plánovaný vrh chs Rattenburg, a po dvou měsících čekání jsem se opravdu mé vysněné holčičky dočkala.

U nás není zrovna moc chovatelských stanic, které by se věnovaly této linii, a proto ani moc nových nevzniká - sehnat chovné zvíře je totiž celkem těžké, já sama na něj čekala skoro půl roku. Přesto jsem vytrvala, protože se mi tahle barva neskutečně líbí a myslím, že je škoda, že je tady tak málo potkanů z téhle linie :-( Proto bych chtěla přispět k jejímu chovu.

Předpokládané barvy v am. modré linii:
american blue (americká modrá)
blue agouti (modrá aguti)
black (černá)
agouti (aguti)

Vždy mě fascinovala siamská zvířata, druhá linie, které bych se chtěla věnovat, je tedy stínovaná linie. Tato linie se čím dál více chová spíše v srsti velveteen než rex, proto bych chtěla chovat spíše rexe. Myslím si, že v ČR máme celkem slušnou chovatelskou základnu se spoustou kvalitních zvířat, proto tuto linii chová více začínajících stanic :-).

Předpokládané barvy ve stínované linii:
seal/agouti/russian blue/russian blue agouti point BES/siamese (černooká siamská/siamská (červenooká) s hnědými/aguti/ ruskými modrými/ruskými modrými aguti znaky)
burmese (barmská)
russian burmese (ruská barmská)
burmese agouti (barmská aguti)
russian burmese agouti (ruská barmská aguti)

srst a uši: v obou lininích se chci věnovat uším standard i dumbo a srsti standard a rex

Na závěr bych chtěla napsat, že potkani, na kterých budu chovat, budou pocházet především z prověřených linií délechovajících stanic. Pokud by se ukázalo, že se linii nachází vážné zdravotní problémy, linii z chovu vyřadím! Zdraví mých odchovanců je na prvním místě. Abych ale mohla odchovávat potkany co nejzdravější, je pro mě velmi důležitá zpětná vazba od budoucích majitelů, doufám tedy, že mě budete o jejich zdraví pravdivě informovat, stejně jako já nebudu nic zatajovat o zdraví svých zvířat.
Samozřejmostí je, že se budu snažit i o co nejlepší povahu a miminkům se budu maximálně věnovat.
Vzhledem k tomu, že moje potkaní holky jsou primárně moji domácí mazlíčci, nechci mít potkanů velký počet, proto ani odchovy nebudou tak časté.


© Vendula Zíková 2014