CIRI

Ciri

*17.9.2011, standard, black, berkshire

Od začátku jsem byla rozhodnutá, že jedna z mých prvních potkanek musí být černá. Když jsem objevila chs z Valdštejna, nejprve jsem váhala, protože jsem raději chtěla potkana z registrované chs (chs Z Valdštejna v té době ještě registrovaná nebyla), ale nakonec rozhodla blízká vzdálenost. Původně jsem si chtěla vzít dvě holčičky z právě narozeného vrhu, když se tam ale narodili jen černí potkani, rozhodla jsem se, že si vezmu odtud jen jednu holčičku a druhou odjinud. Míša mi pak nabídla možnost vzít si černou potkanku ze staršího vrhu. Souhlasila jsem a tak se ke mě dostala Ciri.

Jeli jsme pro ni 24.11.2013, den poté, co jsme vyzvedli Suki. Nejprve se chovala trošku vyplašeně, ale doma pak ukázala svou pravou povahu. Okamžitě prošejdila celou klec a usadila se až nahoře v kostce. Absolutně ničeho se nebála, prostě se chovala, jako by tu bydlela odjakživa.

Ciri je rozhodně jedna z mých nejaktivnějších potkanek. Umí vylézt naprosto všude, je jediná z mých holek, která se umí sama vrátit do klece, která je asi 70cm vysoko. Přišla totiž na to, že se do ní dá vlézt se stolu, na který vyleze přes držátka od šuplíků. Raději ani nepočítám, kolikrát odněkud spadla. Nicméně ji to nikdy neodradilo. Ciri nemá čas na mazlení, protože musí šestkrát oběhnout pokoj dokola. Když jsem ji vzala do obývacího pokoje, tak během vteřiny přeběhla gauč, prolítla kolem počítače a zastavila se až v tiskárně, což je její oblíbené místo. Další její výrazná vlasnost je touha po jídle. Ciri má nevysvětlitelný pocit, že jednou přijde hlad a ona na něj musí být připravena. Zatímco holky v poklidu jedí u misky, Ciri všechno jídlo stěhuje o patro níž na "bezpečnější" místo. Jakýkoli pamlsek zásadně vyškubává z ruky.

Některé příhody s ní jsou nezapomenutelné. Jednou shodila z poličky lampičku, ta spadla do misky s jogurtem a ohodila jím zeď. Nebo jsem ji měla u sebe na křesle a ona se najednou rozhodla, že skočí na asi metr a půl vzdálený stůl. No, nedoskočila, skončila na zemi.

Její vztah k ostatním potkanům je ale naprosto lhostejný. Ona prostě žije vedle nich. Nepohrdne spaním na hromadě, ale pokud by jí snad nějaká jiná potkanka chtěla dokazovat dominanci, Ciri to snese s neprosto nezúčastněním pohledem a pak si odkráčí po svém. Nově příchozí členky smečky jí vždy byly ukradené. Zajímavé je, že ani o jídlo se nikdy neprala. Pokud jí nějaká jiná holka vzala něco k jídlo, prostě si šla pro nové sousto k misce.

FOTOGALERIE


© Vendula Zíková 2014